Hakkında Muratt Mat

Hakkında

Muratt Mat

Sahne adıyla Muratt Mat, gerçek adıyla Murat Benek 1989 Eskişehir doğumlu Dj Müzik Prodüktörü, 1991’de ailesi ile birlikte Bursa’ya yerleşti. 1990’lı yılların ortalarında çocukluk yıllarını yanında geçirdiği manevi amcası Erdoğan Gündoğdu’nun kendisine hediye ettiği Org ile müziğe tanışıklığı ve ilgisi başladı. Eğitim ve Öğrenim hayatını Bursa’da Bilgisayar Teknisyeni olarak tamamladı, Çeşitli işletmelerde mesleki faaliyetlerini sürdürdüğü dönemlerde çeşitli Müzik yazılımları ve Ses kayıt teknolojileri hakkındaki araştırmaları müzik prodüksiyonu ile tanışmasına olanak sağladı.

Müzik gelişimi için belirli kaynak araştırmaları yaparken 2003-2004 yıllarında Bursa ve Güney Marmara’ya yayın yapan bir yerel radyonun bünyesinde reklam ve seslendirme departmanında Radyo Programcılığı ve Reklam Seslendirme departmanlarında sorumlu olarak çalıştı. Müziğe bir şekilde başlayan insanlar hikayelerinin olduğu gibi onunda farklı hikayeleri vardı bazı zorluklar ve olanaksızlıklar hedeflerine ulaşmak adına bir hayli zorladı bu süreç müziğe ara vermesi gerektiğini düşündürse de o hiç yılmadan ilk gün ki; hevesle çalışmaya devam etti Radyo’nun yıl sonu konserlerinde ön programda performanslar, sunuculuk ve Dj performanslarıda yapmaya başladı. Müzik prodüksüyonunda gelişimi ise; radyo, tv, albüm, seslendirme sesli hikaye kitapları, jingle vb. gibi diğer seslendirme çalışmaları sayesinde şekillenmeye başladı, bazı şiir albümlerinde seslendirme ve düzenlemeler hazırladı.

Türkiye’de halen devam etmekte olan mikrofon arkası radyo programları bulunmaktadır bunlardan Ulusal olarak yayın yapan Radyolar; Power Group’un, Dijital Radyosu olan Power App, Radyo D Türkiye, İstanbul Fm, Radyo Mega Türkiye, Number1 Fm Türkiye, Play Fm Kıbrıs, Play Fm Londra. Yerel Radyolarda ise; Radyo Aktif Bursa, Ankara Radyo Vizyon, Ereğli Fm Zonguldak, Olay Fm Bursa, bu radyolardan bazılarıdır.

İlk single çalışması 2011 yılında Elanor Müzik’den yayınlanan “Bodrum” çalışmasıdır devamında bir çok toplama albümde yer aldı. Ülkemizde bir çok sanatçının albümünde Düzenleme ve Remix versiyonları ve bazı albümlerde Ghost Productionları yer almaktadır.

Yurt içi ve yurt dışında ülkemizin tanınan Dj müzik prodüktörlerinden biri haline geldi. Dünya’ca ünlü Avrupalı vokaller ile ortak projelerde yer aldı. Bianca Kinane, Steve Swindells, INNA, Antonia, Anda Adam, Andrea Bulgaria, Otilia gibi sanatçıların albüm çalışmalarına Remix versiyonlar hazırladı.Yurt içi konser ve etkinliklerinde INNA, Otilia, Mira, Teodora, Royal Gigolos, David Vendetta, Outwork, Desaparacidos, Kutsi, Tuğba Yurt, Tuğba Altınop, Kolpa, Gökhan Türkmen, Murat Dalkılıç, Bengü ve Mustafa Ceceli gibi ünlü isimlerle bir çok kez aynı sahneyi paylaştı. Türkiye’de bir çok şehir’de , Yaz ve Kış sezonlarının aranan isimleri haline geldi, bir çok üniversite ve club etkinliğinde binlerce yerli ve yabancı turisti eğlendirdi.

2011 ‘de Burak Yıldırım ile birlikte “Mystical Feelings” 2016’da Prodüktör Findike ile birlikte “All Night” – 2018 ‘de kendi Single çalışması “Honesty” ve yine aynı yıl içerisinde Sony Müzik etiketiyle yayınlanan Şarkıcı Sevgi’nin “Geçti Devir” isimli çalışmasının düzenlemesi, Global Records etiketiyle yayınlanan Dünya’ca Ünlü şarkıcı Antonia ve Erik Frank’ın ortak çalışması olan “Matame” nin remix versiyonu yine tüm dünya’nın yakından tanıdığı Romanyalı şarkıcı Inna’nın “Iguana” isimli çalışmasının Remix versiyonu tüm dünya da büyük ilgi gördü.

Albüm ve Single çalışmalarının yanı sıra bir çok düzenleme ve remix versiyonları çeşitli toplama albümlerde ve listelerde yer buldu. Podcastleri yıllarca sürdü ClubinTürk, ClubinDeep gibi radyo müzik programları halen ITunes ve Spotify Podcastlerde dinleniyor.

Bir döneme damgasını vuran çalışmaları yerel ve ulusal basında geniş yer buldu. BursamX Medya isimli oluşumla 2007-2014 yılları arasında bir çok workshop’da Dj performans eğitimleri verdi.
15 yılı aşkın süredir tanışıklığı bulunan Elnino aka Ferdi Akkaya, ile 2018 yılında Ferdi Akkaya ve uzun yıllar birlikte Radyo Programları hazırlayan Kemal Nalbant ile birlikte Elnino Records, müzik ve video prodüksiyon şirketi olan Elnino Records müzik şirketini kurdu. Türkçe Pop, Electronic Music ve International HipHop Rnb, Down Tempo gibi kategorilerde müzik çalışmaları üretmeye başladılar ilk video klip ve müzik çalışmaları olan “Sırtımda Bıçaklar” isimli International Rap çalışmalarını piyasaya sürdüler.

Sony Music, Global Records Romania, Sprint Music Romania, Bk Records Romania, Re-Fresh Music Turkey, Elanor Müzik Türkiye, Salamandra Records, Peak Digital Records, Findike Records, LW Recordings, Proton Records, Mystical Caroseur Records, Kırk Sekiz Müzik Türkiye başlıca çalıştığı bazı müzik şirketleridir. 2019 projelerini üretmek için şu sıralar stüdyoda çalışmalarına devam etmektedir.

Muratt Mat, Türkiye ve Avrupa’daki etkinlik menajerlik ve basın danışmanlığı hizmetlerini Konserizasyon ve +1 Medya Organizasyon ekibi Ebubekir YUCA tarafından yürütülmektedir. Uluslararası Lisans, Yerel ve Ulusal PR ve Projelendirme çalışmalarını Güray Akkuş yürütmektedir.