Mix & Mastering nedir ? Muratt Mat

PRODUCER

Mix & Mastering nedir ?

Mix & Mastering nedir ?

Mix ve Mastering, müziğe ilgi duyan ve kendi müziğini icra eden bir çok kişinin kafasını karıştırabilir. Albüm kayıtları alıyorsanız yada profesyonel işlerde birlikte çalıştığınız projeler varsa iyi bir sound elde edebilmek için kesinlikle iyi bir mix dengesi ve akabinde mastering yapmanız gerekiyor.

Demo kayıtlar aldığınızda ise, kulak duyumunuza en iyi gelecek soundu yakalayabilirsiniz. Bu çalışma için çok iyi bir mixing ve masteringe ihtiyaç duymayabilirsiniz. Çünkü projenizin Demo kaydını oluşturmuş oluyoruz devamında çok daha profesyonel bir sound yakalamak için kesinlikle iyi bir mastering ve mix dengesi kurmamız gerekecektir.

Mixing: Mix çalışmanızda kullandığınız tüm ses kanallarını, enstrüman diğer vst kayıtlarını bir arada en iyi düzeyde ve aynı anda dinlenebilir kılmaktır. Tüm seslerin her bir kanal seviyelerinin ayarlanması gerekmektedir. EQ, Compressor, Reverb, Delay, Filter, vb. uygulanan Effects parametreleri çalışmanızın cazip sound düzeylerine gelmesinde büyük rol alacaktır. Mix bittiğinde her kanalın duyulma lezzeti olmalıdır. Bunun içinde kullanacağınız bu effects parametreleri konusunda da bilgi sahibi olmalısınız.

Doğru reverb, delay, eq, compressor vb. kullanımı ile soundunuzu daha nezih şekilde öne çıkarabilirsiniz.

Mastering: Projeniz tamamlandıktan sonra, artık o sihirli dokunuşları yapmanızın geldiği andır. Temel olarak kanal kayıtlarının alındığı Bazı Bitrate, KhZ değerleri vardır. Bazı Stereo ve Mono kanal kayıtları alınır. Bunları bir sonraki blog paylaşımlarımızda sizlerle paylaşacağız. Bilmeniz gereken Mastering’de, Mixing’de yaptığınız şaheseri bir nevi Cilâmak tabiriyle anlatmak istedik. Çünkü artık bitmiş olan çalışmanızın duyuma en iyi ses seviyelerinde ve ön plâna çıkacak şekilde son dokunuşların yapılacağı aşamadasınız.

1

Web yöneticisi

Nisan 11th, 2020

No comments

Comments are closed.